Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi

MEDİTASYONUN KANSERLİ HASTALARDA ETKİSİ

Mindfulness-based stress reduction in relation to quality of life, mood, symptomsof stress and levels of cortisol, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS) andmelatonin in breast and prostate cancer outpatients.

Carlson LE, Speca M, Patel KD, Goodey E.

Department of Psychosocial Resources, Tom Baker Cancer Centre, Alberta CancerBoard, 1331 29 Street NW, Calgary, Alta, Canada T2N 4N2. lcarlso@ucalgary.ca

Psychoneuroendocrinology. 2004 May;29(4):448-74.

Link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=14749092

Meme ve Prostat kanserli hastalarda Mindfullnes temelli stres azaltımının yaşam kalitesi, ruhsal durum, stres düzeyi ve kortizol, DHEAS, ve melatonin düzeylerine etkisi. 

Mindfullnes meditasyon farkındalık ve anda kalmayı sağlayan aktif bir meditasyon türüdür. Bu tekniği uygulayan kanserli hastaların stresle ilgili parametreleri bu araştırmada incelenmiştir. 

59 meme kanserlive 10 prostat kanserli hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalar 8 haftalık bir programa alınmıştır. Bu program gevşeme, meditasyon, hafif yoga ve günlük bazı pratikleri içermektedir. 

Hastaların kan ve stres parametreleri program öncesi ve sonrası ayrı ayrı ölçülmüş ve istatistiksel olarak mukayese edilmiştir. 

Araştırıcılar progrram sonrası hastaların stres düzeylerinde belirgin azalma bulmuşlardır. Yaşam kalitelerinde bir artış olmuştur. Ayrıca kan incelemeleri stres hormonlarında olumlu yönde bir değişimi işaret etmektedir. 

Bu çalışma zihin beden teknikleriyle stres hormonları arasındaki ilişkiyi areaştıran nadir çalışmalardan bir tanesidir. Belki dah uzun süreli ve ddaha iyi planlanmış çalışmalarla daha belirgin sonuçlar elde edilmesi olasılığı vardır. 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret188874
Çalışma Kampları

2019 Yaz Kampı

Temmuz 22 - 28

Ayrıntı;
www.bulenturan.net


KİŞİSEL GELİŞİM ÇALIŞMALARI


Yaklaşan Etkinlik

Yaşasın Kötülük

İlişkilerde Hipnozdan Özgürleşmek

23-24 Şubat 
İSTANBUL
Grand Öztanık Otel
TAKSİM


KİTAPLARIM
açıklama için resme tıklayınız

H
er bir kitap 25 tl
0252 612 15 46