Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi

DEĞİŞİM İÇİN OLUMLU ZİHİNSEL DURUM

DEĞİŞİM İÇİN OLUMLU ZİHİNSEL DURUM

Sağlıklı olmak ve bu sağlığı sürdürmenin bir bedeli vardır. Ama sağlıklı olmak için ödeyeceğiniz bedel bu sağlığı kaybettikten sonra tekrar kazanmak için ödeyeceğiniz bedelin yanında devede kulak kalacaktır. Ayrıca sağlıklı kalmak için ödeyeceğiniz her kuruşun karşılığını fazlasıyla geri alacaksınız. Ama sağlığınızı geri kazanmak için harcayacağınız paraların karşılığını alma şansınız o kadar da fazla olmayacaktır… Sağlıksızlığın yaratacağı zaman, moral ve iş gücü kaybının bedelini de eklemeyi unutmayın.

Sağlıklı olmak için bazı ilkelerimiz olacak. İlkesiz yaşam kalitesiz bir yaşamdır. Sağlıklı olmanızı sağlayacak bu ilkelere samimi bir kalple yaklaşmalısınız. Bu ilkeleri hayatınıza samimiyetle sokma dereceniz bunlardan daha etkin yararlanmanızı sağlayacaktır. Benimsemek ve uygulamak… Benimsemediğimiz şeyleri öylesine yaparız ve sonra da bir köşeye atar eski halimize döneriz. Çoğu zaman toplumun yeni görüşlere ve anlayışlara yaklaşımı muhafazakârdır. Alışkanlıklarımızdan kolay vazgeçemeyiz.

Yeni bir yola girmeden önce o yolun götüreceği yere karşı olumlu bir zihinsel durumda olmanız gerekir. Nedir olumlu zihinsel durumda olmak?

“Tamam, ben bunu anladım, bundan sonra böyle davranırsam kesinlikle daha sağlıklı olurum.”

Bu cümleyi kalbimize yerleştirdiğimiz zaman olumlu zihinsel duruma geçmişiz demektir. Ama bu cümle birden kalbimize düşmez. İlkelerin altı dolu olmalıdır. Yani ikna edici bilimsel bilgilerle dolu olmalıdır. Kulaktan duyma, kanıtlanmamış yöntemlere kendimizi kaptırmamalıyız. Sağlığımız için atacağımız her adımda bilimsel bilginin o adımlar için ne kadar geçerli olduğuna bakmalıyız. Bilimsel bilgiyle beraber sezgilerimiz de bize zaten bunların doğru olduğunu söyleyecektir.

Moral olarak ne kadar olumlu durumda olursak doğru olduğuna ikna olduğumuz ilkeleri de o kadar kolay uygularız. Aksine stresli olmak, olumsuz bir moral durumu içinde olmak zaten doğrudan sağlığımızı olumsuz etkilediği gibi ayrıca yola çıkmamızı da engelleyecektir.

O nedenle yolda ilerlerken karşılaşacağınız her türlü tavsiyeye yaşamı yeni öğrenen bir çocuğun merakıyla, deneyim keyfiyle ve yeni bir macera yaşama hevesiyle yaklaşmalısınız.

Zihnimiz yolun sonunda elde edeceğimiz sonuçlara karşı olumlu yönde olmalıdır. Hayalimizde o değişimi görebilmeliyiz. Aksine olumsuz düşünceler bizi sürekli yoldan dışarı atacaktır. Olumlu değişim için duyacağınız tavsiyelerden şüphe duyduğunuz anlarda kendinize sorun…

Yenilenmek mi istiyorsun, yoksa debelenmek mi?

Bu süreçte kendi bedeninizi dinlemek size yol gösterecektir. Kendinizi daha mı iyi hissedeceksiniz, yoksa daha kötü mü? Enerjiniz yükseliyor mu, yoksa düşüyor mu? Daha mı keyiflisiniz yoksa daha mı moralsiz?

Bu kendi içsel değerlendirmeniz yanında bazı objektif değerlendirmeleri de yapmanız lazım. Bazı basit sağlık ölçümleri ne durumda olduğunuzu gayet güzel ortaya koyacaktır. Yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda bazı kriterlerin ve tetkiklerin sağlıklı olmak ile olan bağlantısı gayet net bir şekilde ortaya konmuştur. Size yedi tane temel ölçü vereceğim. Yola çıkarken bu ölçülerinizi alın ve yolda ilerlerken ne durumda olduğunuzu kontrol etme şansınız olsun. Bu değerler düzeldikçe doğru yolda ilerliyorsunuz demektir.

Nedir bu ölçümler?

1. Açlık insülin düzeyi

2. Kan vitamin D düzeyi

3. Bel-kalça oranı

4. Beden yağ oranı

5. Kolesterol ve HDL oranı.

6. Kan Basıncı

7. Serum ürik asit düzeyi.

Bu yedi ölçümden dördü (insülin, D vitamini, Kolesterol/HDL ve ürik asit) laboratuvar ölçümüdür. Bunları herhangi bir hastanenin laboratuvarında kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Daha ilk adımlarda bu değerlerin değişmeye başladığını gördüğünüz zaman moraliniz yükselecek, kendinize ve yürüdüğünüz yola olan güveniniz artacaktır. Psikolojik olarak yola olan bağlılığınız ve ilkeleri uygulama isteğiniz de yükselecektir. Fiziksel belirtileriniz düzeldikçe moraliniz düzelecek, moraliniz düzeldikçe fiziksel bedeninize olan sevginiz de artacaktır. Bedeninize olan sevginiz arttıkça yaşama olan bağlılığınız artacak. İşinize, ailenize daha bir bağlı hissedeceksiniz.

Bu tetkiklerin önemine önümüzdeki yazılarda değineceğim.