Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi

KOLESTEROL DEĞERİNİZİN TEK BAŞINA BİR ANLAMI YOK…

KOLESTEROL DEĞERİNİZİN TEK BAŞINA BİR ANLAMI YOK…

Çoğu kişi kolesterol düzeyleri hakkında endişelenir. Çünkü tıp çevreleri kolesterolün düşürülmesine aşırı önem vermektedirler. Kolesterol vücudumuz için çok önemlidir. Her hücremizde mevcuttur. Hücre zarının yapısında bulunur. Hormon, D vitamini ve safra asidinin üretimi için gerekli bir maddedir. Ayrıca anılarımızın şekillenmesinde ve nörolojik işleyişin sağlıklı olmasında kritik bir rolü vardır.

Karaciğer kolesterolün %75’ini sentezler.

İki tip kolesterol vardır.

Yüksek yoğunluklu kolesterol (HDL): Bu iyi kolesterol olarak bilinir. Çünkü kolesterolü damarlardan uzak tutar. Kötü kolesterolü karaciğere geri taşır ve orada işlemden geçmesini sağlar. Damar duvarındaki hasarları tamir eder. Tüm bu etkiler kalp hastası olmamızı engeller.

Düşük yoğunluklu kolesterol (LDL): Kötü kolesterol. Bu kolesterol damarlarda birikir ve plaklar oluşur. Bu plaklar damarların tıkanmasına neden olur. (Ateroskleroz). Eğer bu plaklar kalbin ya da beynin damarlarını tıkarsa kalp krizi ya da felçler ortaya çıkar.

Aslında LDL o kadar kötü değildir. Hücre duvarlarının sağlam kalması için gereklidir. 2 tip LDL hücresi vardır. Kabarık ve büyük hücreler ve sıkı ve küçük hücreler. Esas zararlı olan bu küçük hücreler. Hücreler sıkı ve küçük olunca arter duvarındaki zedelenmelerin arasına daha kolay giriyor ve plak birikimine sebep oluyor. Küçük LDL’lerin artmasında en önemli etken trans yağlar. Bunlar kısmen hidrojenlenmiş bitkisel yağlar olarak da biliniyor ve çoğu işlenmiş gıdanın içeriğinde bulunuyor. Diğer etken ise insülin yüksekliği…

Kolesterolü oluşturan diğer yağlar ise;

Trigliseridler: Bu tehlikeli yağ kalp hastalığının ve şeker hastalığının önemli bir etkenidir. Trigliseritleri yükselten durumlar şunlardır. Tahıllar, şekerler, hareketsizlik, sigara, alkol, fazla kilo.

Lipoprotein (a) (Lp(a)). Lp(a) bir proteinle (apoprotein a) LDL nin birleşmiş halidir. Bunun yükselmesi kalp hastalığı için çok güçlü bir risk faktörüdür. Bu ilişki gerçekten çok iyi saptanmıştır. Ama çoğu doktor yine de bu tahlili istemez.

Kolesterolün kandaki seviyesinden daha önemli olan HDL nin toplam kolesterole ve trigliseritlerin HDL ye olan oranlarıdır. Yani kan yağ durumunuzun önemini anlamak için bu 3 yağın ölçülmesi lazım. Kolesterol, HDL ve trigliserid. Tabi Lp(a) da ölçülürse çok iyi olur.

Dikkat: Tüm bu ölçümlerin aç karnına yapılması gerekiyor.

Yani kolesterolün kandaki değerinin tek başına pek bir anlamı yok. Sadece 330 u geçmişse önemli.

HDL nin kolesterole oranı (HDL/Total kolesterol) %24’ün üstünde olmalı. İdeal olan %30 ya da üzeri. Oran ne kadar yüksekse o kadar iyi. Yüzde 10’un altındaki rakamlar çok tehlikeli. Her an kalp krizi olabilir.

Trigliserid/HDL oranı: Bu da 2 nin altında olmalı. Rakam yükseldikçe insülin kontrolü zayıflamış demektir.

İlerleyen yazılarımda bu oranları düzeltmek için neler yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla anlatacağım.