Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi

SULARDA RASTLANAN ZARARLI MADDELER-2

SULARDA RASTLANAN ZARARLI MADDELER-2

İçtiğimiz sularda bulunan zararlı maddeleri anlatmaya devam ediyorum.

Fluor

On yıllardır flüorun sağlıklı dişler için gerekli bir mineral olduğu söylenmiştir. Ama son yıllarda bu bilginin yanlış olduğu ortaya çıkmaya başladı. En ciddi nörotoksinlerden (sinir sistemini tahrip eden zehir anlamında) biridir. Sağlık amacıyla içme sularına eklenen flüorun %99’u boşa gider. Fluor dişlere yararlı olmak şöyle dursun aksine fazlası zarar verir. Bu durum fluorozis olarak bilinir. ABD de ergenlerin %41’inde bu durum saptanmıştır.

Yapılan araştırmalar dişi çürükleri açısından suya flüor katılmasının herhangi bir faydası olmadığını göstermiştir.

Fazla flüorun yarattığı durumlar şunlardır:

Çocuklarda zeka düşüklüğü, aşırı hareketlilik, mide bağırsak rahatsızlıklar, eklem iltihabı, bunama, tiroit bozuklukları, kemik erimesi ve kırıklar, kemik kanseri, bağışıklık sistemi yetersizliği, kanser riskinin artması, sperm sayısında azalma ve kısırlık, diş minesinde erimeler (fluorozis), çocuklarda diş gelişmesinin gerilemesi. Her yerde olmasa da flüor içermeyen diş macunu bulabilirsiniz. Fluorlu macunları çok az miktar kullanın ve yutmamaya dikkat edin. Ağzınızı da çok iyi çalkalayın. Ağzınızı çalkaladığınız suda da flüor olabileceğini unutmayın. Fluor ile ilgili bir başka sıkıntı da su filtrelerinin etkisiz kalmasıdır. Bu nedenle tek yapılacak olan sulara flüor katılmasını engellemektir. Tabi fluor ile ilgili bazı söylentiler de mevcuttur. Fluor antidepressanlar gibi beyindeki etkisiyle insanları sakinleştirmekte ve içlerindeki isyan duygusunu azaltmaktadır. Yani insanları otoriteye karşı daha itaatkar yapmaktadır. Ülkemizde de hala birçok büyük şehirde sulara fluorür eklendiği bilinmektedir. (Kaynak: Türkiye’de içme sularında flüor Dağılımı. Bilge Hapçıoğlu ve ark. İ.Ü.Diş Hek D. 26.4.1992) Ayrıca kaynak sularında da bazı jeolojik bölgelerde flüor oranı yüksek çıkmaktadır.

ABD de flüor kullanılmasına karşı güçlü bir sivil dayanışma örgütü kurulmuştur ve sulara flüor katılmasını engellemek için mücadele vermektedir. Bizim daha hangi suya ne kadar flüor katıldığı konusunda bile bir bilgimiz yok. Ve marketlerde en ucuz diş macunu peşinde koşan vatandaş kutunun içindeki flüor miktarından çok cebinden çıkan paraya göre seçim yapmaktadır.

Bu arada ticari sularında zararlı maddeler açısından yapılan incelemelerde ciddi olarak sınıfta kaldıklarını bilmenizde yarar var. Ama burası Türkiye, parayı veren sağlam raporunu alır.

Aliminyum:

Aliminyumda fluor gibi hiperaktivite, öğrenme güçlükleri, mide barsak sorunları, cilt sorunları, Parkinson, karaciğer hastalıklarına sebep olmaktadır. Yapılan incelemeler birçok hastada ülkemizde kanlarında yüksek oranda aliminyuma rastlanmaktadır.

Arsenik

Güçlü bir zehir ve kanserojendir. ABD de bile 56 milyon kişinin güvenilir sınırların üzerinde arsenik ihtiva eden suları kullandığı hesaplanmıştır. Arsenik karbon fitrelerle uzaklaştırılamaz ama ters ozmos sistemi ile temizlenebilmektedir.

Sularda belli miktarda değişik ilaç artıklarına, çiftçilikte kullanılan tarım ilaçlarına da rastlanmaktadır.