Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi

SUYU NASIL İÇMEMİZ DAHA SAĞLIKLIDIR?

SUYU NASIL İÇMEMİZ DAHA SAĞLIKLIDIR?

Suyunuzu hem sağlıklı hem lezzetli yapmak için basit eklemelerden örnekler

Taze suya limon dilimleri, salatalık dilimleri, ya da zencefil dilimleri atabilirsiniz.

Taze nane yaprakları güzel bir lezzet verir.

Organik sebzelerden taze su elde edilebilir. Hem vitamin, hem mineral hem de yapılandırılmış su açısından mükemmel bir kaynak…

Yapılanmış (yaşayan) su;

Normal su H2O formülüne sahiptir. Canlı suyun formülü H3O2 dir. Vücudumuzdaki hücrelerdeki su budur. Ayrıca soğuk kaynak suyu da bu formüle sahiptir. Bu su negatif yüklüdür ve enerji içerir. Bir pil gibi enerjisini verebilir. Hücrelerin biyolojik işlevlerini sağlıklı yürütmesi için negatif yük altında olması gereklidir. İşte yapılanmış su bu enerjiyi hücrelere sağlar.

Bedenimizdeki su:

 

Doğada yüz otuz çeşit su vardır. Bedenimizde bulunan su özel yapılandırılmış bir su formudur. Tüketeceğimiz bütün sıvılar arıtılmış ve bu özel yapılandırılmış forma dönüştürülmüş olmalıdır. Örneğin bir litre kaynamış suyu işlemek için bedenimizde 46 kilokalori enerji harcanır. Bütün hayatımız boyunca tüketeceğimiz sıvıların tamamı için gereken enerji miktarı çok büyük miktarlara ulaşır. Sağlığımızın, bedenimizin kendi işlevleri için kullandığı enerji miktarına bağlı olduğunu akıldan çıkarmamalıyız. Gereksiz yere suyun işlenmesi için ne kadar çok enerji harcanırsa, hücrelerimizi yenilemek ve hastalılarla mücadele etmek için harcanacak o kadar az enerji kalır.

Bahçedeki çimleri her gün çeşme suyuyla sularken arada yağmur suyuyla çok daha canlı görüldüğünü bilirsiniz. Çünkü yağmur suyu yapılanmıştır. Yapılanmış suyun daha sıkışmış bir yapısı olduğundan hücrelere daha kolay sızdığı düşünülmektedir. Atalarımız da bu suyu içermiş.

Tüm sebzeler ve meyveler bu suyu içerir. Ama çiğ olmak kaydıyla… Pişirildiği anda suyun bu özelliği kaybolur.

Kaynak suyu:

Ormanlardaki küçük kaynak suları süper yapılanmıştır. Kaynak ne kadar derinse o kadar yapılanmıştır.

Soğuk su:

Buzdolabında 4 derecede soğutulan sular da yapılanma özelliği kazanır. Ama bu kaynak suyu kadar sıkışmış değildir ve hücrelere sızma özelliği o kadar güçlü değildir. Suyun 5-6 saat cam sürahide ve kuvartz kristali ile birlikte bulundurulması da yapılanma özelliği kazandırır.

Girdaplanmış su:

Suyun girdaba uğraması da suyu yapılandırılmış hale getirir.

Erimiş buzdan yapılandırılmış su hazırlanması:

Yapılandırılmış su her türlü su kullanılarak hazırlanabilir. Suyu bir tencereye koyun, kapağını kapatın ve -4 derecedeki bir buzlukta iki, üç saat tutun. Sonra tencereyi buzluktan çıkarın ve buzlaşmış yüzeyi kırın. Buzun altında kalan su, bedenimizin hücrelerinde bulunan su ile aynı yapıya sahiptir.

Kışın yapılandırılmış su hazırlamak çok daha kolaydır. Suyu bir kap içinde dışarıya koyun. Tamamen buz tuttuktan sonra içeri alın ve ısıtmadan, kendi kendine erimeye bırakın. Her sabah bu sudan aç karnına yalnızca bir bardak içmek bile ruh halinizi ve görünüşünüzü değiştirir.

Bu tür su özellikle yaşlı insanlar için çok yararlıdır çünkü yalnızca bedenlerindeki sağlıksız birikintileri temizlemekle kalmaz, aynı zamanda yaşlı ve ölü hücreleri de temizler ve böylece kanserden korunmalarını sağlar.

Suyu nasıl içmeliyiz?

Buzdan eritilmiş soğuk suyu, küçük yudumlar halinde içmeliyiz. Sık sık kabızlık çeken kişiler yapılandırılmış soğuk suyu mideleri boşken içmek suretiyle kalınbağırsaklarını harekete geçirebilirler.

Pek çok insan yemek yerken su içmeyi sever. Ama bu tavsiye edeceğimiz bir şey değildir çünkü midemizde sindirimi sağlayan sıvıları seyreltir. Yemeklerle birlikte sıvı alma alışkanlığı gaz, şişkinlik, kabızlık ve ülser gibi rahatsızlıklara neden olur. Bütün sıvılar yemeklerden on beş-yirmi dakika önce ve en az bir saat sonra tüketilmelidir.