Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi

SEBZE YE, SAĞLIKLI KAL

SEBZE YE, SAĞLIKLI KAL

Hemen hemen tüm kronik hastalıklarda iyileşmeyi sağlayacak öz aynıdır. Diyeti insülin ve leptin hassasiyetini ortadan kaldıracak şekilde dengelemek… Bu basit taktik hemen tüm hastalıkların iyileşmesine katkıda bulunacaktır. Belli bir hastalığınız olmasa da yine de yaşam kalitenizi bozan birçok durum olabilir. Uyku sorunları, yorgunluk, alerjiler, kabızlık ve bağışıklık sorunları gibi… Bu durumları ortadan kaldırmak için de atacağınızı ilk adım insülin seviyenizi düzenlemek olmalıdır. Sağlığı koruyacak en önemli strateji kaliteli ve besleyici değeri yüksek gıdaları tüketmektir. Bunların başında da organik, bahçede yetişmiş sebzeler ve sağlıklı yağlar gelir.

Şeker, tahıl ve nişasta yani karbonhidratlar en uzak durmanız gereken yiyeceklerdir. Ekmek, makarna, patates ve pirinç bu sınıfa dahildir.

Tabağınızda en büyük yeri sebzelere ayırmalısınız. İdeal olan ilaçsız, organik sebzelerdir. Ama en azından ilaçları uzaklaştıracak çabayı gösterebilirsiniz. Karbonatlı suda bekletmek birçok ilacı temizler. Ayrıca dış yaprakları, kabukları ve iç kısımlarını da yememeye gayret gösterin. Ayrıca sebzelerin çoğunu çiğ yemeye gayret edin.

Potasyum/Sodyum oranı:

  • Sodyumdan daha önemli olan potasyum sodyum oranıdır. Tuzun tek başına yüksek olmasından daha önemli olan aynı zamanda potasyumun yetersiz olmasıdır. Potasyum kanın PH düzeyi için de gereklidir. Hazır yiyeceklerin yerine sebze koymaya başlamakla potasyum sodyum oranı yükselmeye başlar. Ne kadar çok potasyum, o kadar sağlıklı kalp. Sodyumu potasyumdan fazla alanlarda aynı alanlara göre kalp krizi riskinden ölme şansı 2 kat fazladır.
  • En fazla potasyum avokado, ıspanak, brüksel lahanası, brokoli ve kerevizde var.
  • Sebzenin yaprakları ne kadar yeşilse ve koyu renkli ise o kadar besleyicidir. Yani marulun içini değil dışını yemek gerekiyor. Ayrıca nişasta içeren sebzelerden de uzak durmaya bakın. (Patates yerine ıspanak!). her türlü karbonhidrat, sebzeden bile gelse insülini tetikleyecektir.
  • Böcek öldürücülerin %30’, mantar öldürücülerin %60’ı ve ot öldürücülerin %90’ının kanser uyarıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Sebzeleri taze saklamak için saklama torbalarının havasını iyice çıkarmak ve öyle kalmasını sağlamak gerekiyor. Amerikan organik çiftçiler birliği üyelerinden aşağıdaki uygulamaları yasaklamıştır.

 

–  Pestisit (Böcek öldürücüler)

–  Sentetik gübre

–  Lağım suyu ile tarım

–  Genetik değişiklik

–  Radyasyon

Önemli sebzeler:

–  Kuşkonmaz, Avokado,  Pancar Yaprağı, Çin lahanası, Brokoli, Brüksel lahanası, Karnabahar, Kereviz, Hindiba, Çin marulu, Kara lahana, Salatalık, Rezene, Lahana, Marul, Soğan, Maydanoz, Biber, Domates, Turp, Ispanak, Filizler, Kabak

Az kullanılacak sebzeler:

–  Pancar, Havuç, Patlıcan, Balkabağı

–  YANINA YAKLAŞMA

–  Mısır

–  Patates