Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi

ebzeleri maksimum sağlıklı yararlanmak için nasıl tüketmeliyiz?

Sebzeleri maksimum sağlıklı yararlanmak için nasıl tüketmeliyiz?

Sebzeleri sağlıklı olarak kullanabilmek için seçeneklerimiz çoktur.

–  Çiğ yemek

–  Suyunu çıkarmak

–  Fermante etmek

–  Filizlendirmek

–  Yüksek ısıda nörotoksik (sinirleri bozan) ve kanserojen kimyasallar oluşur.

–  Taze sebze güneş enerjisini de içinde tutar.

–  Sebzeler birçok mikro-besin (vitamin, mineral, enzim güçlendirici, ara maddeler) içerirler. Pişirme ve işlemden geçirme sonucunda bu mikro-besinlerin kimyası ve yapısı bozulur.

–  Bedenimiz yeteri miktarda yiyecek alamadığı için değil yeteri kadar besleyici maddeleri alamadığı için acıkır. Yani pişirdikten sonra sadece sebze ile de beslenseniz yine kilo veremezsiniz. Çünkü sürekli açlık çekersiniz.

–  Sebzeleri yüksek ısıda pişirmek akrilamid ve termolize olmuş kazein gibi yan ürünlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu maddeler kanserojeniktir yani kanser oluşmasını tetiklerler.

–  Güneş enerjisi sadece pişmemiş sebzelerde bulunur. Bir sebze içinde ne kadar ışık tutarsa o kadar besleyici olur. Yani cildimizden güneşten aldığımız yararın aynısını ışığını kaybetmemiş sebzelerden de alabiliriz.

–  Biyofotonlar:

–  Biyofotonlar düşük frekanslı ışıktır. Ya da düşük enerjili foton olarak da bilinir. Tüm canlı organizmalar bedenlerinden biyofoton yayarlar. Bir organizma ne kadar çok foton yayarsa canlılığı o kadar fazla demektir.

–  Yiyecekleri pişirmek içindeki biyofotonu da yok ediyor ve o besinden alacağımız enerjiyi düşürmüş oluyor.

–  48 dereceyi geçmeden pişirdiğiniz sebzeler bu özelliğini korurlar.

–  Sebze Suyu;

–  Düzenli sebze suyu hazırlayıp tüketilirse çiğ sebzelerden alacağımız besinin yüzde ellisini almış oluruz. Daha önce de belirttiğim gibi taze sebze suyu aynı zamanda yapısal su özelliğindedir ve hücrelerimizin ihtiyacı olan esas besleyici suyu doğrudan vermiş oluruz.

–  Eğer sebzelerinizi önceden güzelce yıkayıp küçük parçalar halinde buzdolabında muhafaza ederseniz her seferinde sebze suyu sıkmak için yeniden hazırlık yapma zahmetinden kurtulmuş olursunuz hem de zamandan tasarruf edersiniz. Ayrıca sebzeleri pişirmek için harcayacağınız zamandan ve enerjiden de tasarruf etmiş olursunuz.

–  Tekrar hatırlatmış olayım. Sebzeleri çiğ tüketerek (salata, suyunu çıkarma ya da smoothie (smuti) olarak) sağlığınıza büyük katkıda bulunacaktır. Sebze suyunun önemine bir sonraki yazımda devam edeceğim.