Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi

SEBZE SUYUNUN ÖNEMİ:

SEBZE SUYUNUN ÖNEMİ:

 • Sağlıklı bir yaşamı benimsemişseniz (aklından zoru yoksa bir insan tersini neden benimser bu da ayrı bir konu) günlük beslenmeniz içinde sebze suyuna özel bir önem vermeniz gerekir.

 

 • Birinci yarar beslenme değeridir. Sebze suyu size sebzelerden alacağınız besin değerini maksimuma çıkartır. Uzun yıllar yanlış beslenmenin sonucu olarak bağırsaklarımızın besin hafızası değişmiş durumda. Sebzelerden alınması gereken besinleri almakta zorlanıyoruz. Sebze suyu bir şekilde ön sindirim yapmamızı sağlıyor. Yani bağırsakların yükünü azaltıyor. Doğrudan hazır besini sebze suyu sayesinde doğrudan bedene vermiş oluyoruz.

 

 • Eğer sebzeyi bütün olarak alırsak ve bağırsak sebzeleri iyi sindiremezse en yararlı kısımlar posayla birlikte tuvalete gidecektir.

 

 

 • Rahatlık: Her ne kadar sebze suyu hazırlamak ilk bakışta yorucu ve zaman kaybedici gibi görünse de tüm gün için gerekli olan besini tek seferde hazırlamış olacaksınız. Sebze suyu cam kavanozda buzdolabında tüm gün besin değerini koruyarak saklayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Kavanozu ağzına kadar doldurun ve hava boşluğu bırakmayın. Havadaki oksijen sebze suyundaki yararlı minerallerle bileşik yaparak besin değerini düşürür.

 

 • İkinci önemli husus 24 saat içinde sebze suyunu tüketin. Ne kadar taze tüketilirse besleyici değeri o kadar yüksek kalır.

 

 • Çeşitlilik: Sebzelerin suyunu çıkarmak sebzeleri çok daha çeşitlendirerek tüketmenize neden olur. Bazı kişiler her gün aynı salatayı yer. Bu hem sıkıcıdır, hem de alerji gelişmesine neden olur. Bütün olarak yemekten hoşlanmayacağınız birçok sebzeye suyunu çıkarmak sayesinde ulaşabilirsiniz.

 

Uyarılar;

 • Sebze suyunu tek başına öğün yerine kullanmayın. Son zamanlarda böyle bir eğilim var. Hazır soğuk pres sebze suları değişik ticari isimler altında taze olarak büyük şehirlerde büyük işyerlerine servis edilmekte ve çoğu kişi sadece bu ürünlerle öğün geçiştirmektedir. Sadece özel detoks günlerinde bu yapılabilir.

 

 • Öte yandan sebze suyunda çok az protein vardır ve hemen hiç yağ bulunmaz. Yani düzenli ve dengeli bir öğünde destek olarak kullanılabilir.

 

 • Sebze suları besin olarak önemli bir katkı yaparken sebzelerin önemli bir katkısı olan lifleri içermez. Lifler bağırsak florasındaki yararlı bakterilerin beslenmesi açısından önemlidir.

 

 • Bedeninizi dinleyin ve hoşlandığınız sebzelerin suyunu sıkarak başlayın. Sebze suyu lezzetli olmalıdır, mide bulandırıcı olmamalıdır. Boş mideye içtiğiniz sebze suyundan sonra midenizin tepkisini gözlemleyin. Guruldama, gaz, hazımsızlık vs gibi belirtiler varsa bedeninizin istemediği bir sebzeyi almışsınız demektir. Koyu renkli yaprağı olan sebzeler bu gruba girebilir. O sebzeyi sebze suyu karışımınızdan çıkararak düzelme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde bedeninize uygun sebzeleri seçebilirsiniz.
 • Sebzelerle meyve sularını da karıştırabilirsiniz. Ama kilo fazlalığı, şeker, tansiyon, kolesterol sorunu varsa meyve sularını dikkatli ve minimum kullanmanız gerekir. En azından bu sorunlar düzelene kadar…

 

 • Elma, pancar, havuç muz yerine daha az früktoz ihtiva eden limon ve greyfurt suyunu tercih edebilirsiniz. Früktozu ilerleyen yazılarda daha detaylı inceleyeceğim.

 

 • Hangi sebzeleri seçelim? Sebze suyunu nasıl elde edelim. Bir sonraki yazımda bunları anlatmaya çalışacağım.