Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi
HOLİSTİK SAĞLIK

Duyguları Boşaltmak

Bir olay karşısında kötü hissediyorsak bunun nedeni içimizde bizi kötü hissettiren mekanizmayla ilgilidir. Bu nedenle bu kötü hissettiren olaya odaklanmak yerine kötü hisseden bedenimize odaklanarak bu mekanizmayı ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. İçinde bulunduğumuz olayı kötü hissederek değil iyi hissederek değerlendirebiliriz.

Kötü hissi bedenimizde somut bir his olarak algılarız. Bu kötü hisler davranışlarımızı ve düşüncelerimiz kontrol eden sanal güçlerdir. Kişi bu güçleri tanıdıkça bunları değiştirme gücünü kazanmaya başlar. Bedenden olumsuz duyguları temizledikçe tekrar aklımızla yaşamaya başlarız.

Geçmişin duygularını bedenden boşaltmamızın birinci amacı aklımızla yaşamayı seçmektir. Aklımızla kendimize bir yaşam kılavuzu yaratabilir ve bu kılavuzun rehberliğinde yaşayabiliriz. Biz bu kılavuzu yaratmazsak bilinçaltın kendi kılavuzunu kullanır. Bizi bu kılavuza uydurmak için de duyguları kullanır.

Bedende birikmiş duygular varken sağlıklı bir kılavuz yaratabilir miyiz?

Hayır. Duyguları boşaltmadan yaratacağımız kılavuzun sakıncaları vardır. Bilinçaltı biz farkında olmadan kılavuzun yazımını etkileyebilir. Ama sanki bize özgür irademizle yazılmış gibi gelir. Ya da özgür irademizle yazılmış olsa bile bilinçaltının kılavuzuyla çatışma yaratma olasılığı çok yüksektir. Bu tip bir çatışmada kazanan bilinçaltı olacaktır. Bu nedenle temel amacımız öncelikle bilinçaltında birikmiş duyguları boşaltmaktır.

Bilinçaltından geçmişin birikmiş duygusunu boşaltmanın bazı koşulları vardır.

Bu koşullar;

  1. Duyguyu tanımak ve duyguyu yaratan histe kalmak
  2. Bu duyguyu yaratan olaya karşı bilinçli bir bakışa sahip olmak
  3. Duygu boşaltma tekniklerini kullanmayı bilmek
  4. Israrla sonuç alana kadar duyguyu boşaltmaya devam etmektir.

 

En temel duygu boşaltma tekniğimiz ifade edilmeyen duyguyu ifade etmektir.

Bir duygu nasıl ifade edilir?

Korkuyu ifade etmek korkuyu yaratan olaydan uzaklaşmaktır. Örneğin “hala –X- olayı karşısında korku hissediyorum ve artık bu korkuyu bedenimde taşımaya son veriyorum.”

Öfkeyi ifade etmek bu öfkeyi bir şekilde göstermektir. Bunun için:

“ –X- e kızıyorum.”

“Kızmaya hakkım var”

“Ama artık bu kızgınlığı içimde taşımaya son veriyorum ve bunu ifade ede ede boşaltıyorum”

 

Üzüntüyü ifade etmek bir şekilde üzüntünün yarattığı acıyı bedenden akıtmaktır.

“İnsansam üzülürüm.”

“Üzüntümü gizlemeye son veriyorum.”

 

Sıkıntı, stres, utanç, hayal kırıklığı gibi diğer duygularda da duygulara uygun çalışmalar yapmak gerekir.

Ancak bedenimizde hissettiğimiz her duygunun ne olduğunu anlamak, tanımlamak ve uygun boşaltma tekniğini ya da yolunu bulmak her zaman mümkün olmaz. Bu nedenle çok daha basit ve pratik bir yol vardır. Bu yol sürekli olarak duyguyu bedende hissederken enerji noktalarına vurmaktır. Continual tapping (sürekli vurma) denen bu basit teknikle sanki bir akünün enerjisini boşaltır gibi azar azar o bozuk, birikmiş enerjiyi boşaltmayı hedefleriz.

Bedende birikmiş hisler beden enerji dengesinde tıkanıklıklara neden olur. Bedende nehir gibi akan enerji kanalları vardır. Meridyen denen bu kanallar bedensel ve ruhsal sağlığımızı dengede tutar. Ancak bu meridyenlerdeki tıkanıklıklar hastalıklara neden olur.

Tıkanmış bir boruyu açar gibi bu tıkanıklıkları açmamız gerekir. Bir borunun kireçle tıkandığını düşünün. Tıkanıklığı açmanın bir yöntemi dıştan boruya vurarak titreşim göndermektir. Benzer bir eylemi tıkanmış meridyenler için yaparız. Meridyenlerin üzerine parmaklarımızla vururuz. Bu meridyenlerin üzerinde bazı noktalarda enerji direnci çok düşer. Bu noktalara sürekli parmaklarımızla vuruş yapmak tüm meridyeni titreştirir. Eğer meridyende bir tıkanıklık varsa bu tıkanıklıkta titreşmeye başlar. Sürekli titreşen bu bozuk enerji bir an gelir çözülür.

 

Bu vuruşların etkin olması için birkaç püf noktamız vardır. Birincisi tıkanıklığı çözeceğimiz hissi hissetmemiz gerekir. Bedende sorun yaratan hissi hissederken gözlerimizi kapatarak bu hisse iyice odaklanırız. Odaklanmamız sürerken vuruşları sürekli yaparız. İkinci ayrıntı ise bu duygunun boşalma arzu ve niyetini bir dua gibi içimizde yaratmaktır. Bu niyet gücü duyguyu boşaltacak olan arka plandır.  Bir taraftan huzursuz eden duyguya odaklanırken, o huzursuzluğu duygudan kurtulma ve iyileşme niyetinin güçlü beklentisiyle destekleriz. Huzursuzluğumuzu huzurlu bir arka planın üzerine yerleştirerek titreştiririz.

Bu iki ayrıntı bedendeki birikmiş duyguları yavaş yavaş bedenden evrene doğru akıtmaya başlar. Evrenin bize verdiği ama şu ya da bu nedenle kullanamadığımız enerjiyi evrene iade etmiş oluruz. Bu şekilde evrensel enerji korunmuş olur.

Peki bedenimizde nerelere vuracağız?

Bu vurma noktaları EFT noktaları olarak bilinir. Kaş içi, kaş dışı, göz altı, burun altı, dudak altı, köprücük kemiğinin iç ucunun altı, koltuk altı ve parmakların tırnak dipleri bu vuruşlar için kullanılır. Belli bir sırayla yapılması gerekmez. Kişi kendisine göre uygun gördüğü noktalara belli bir tempoyla vurur. Parmaklarımızla koltuk kenarında bir müziğe tempo tutar gibi sürekli ama sürekli vurmak gerekir. Günde birkaç saate kadar bu vuruş süresini çıkarabilirsiniz. Kendinizde sorun olarak gördüğünüz her durumda bu teknikten yararlanabilirsiniz. Her türlü iyileşmeyen fiziksel hastalığınızda, içsel huzursuzluğunuzda, depresyon benzeri ruhsal sıkıntılarınızda, kurtulmak istediğiniz takıntı ve alışkanlıklarınızda bu teknik şaşırtıcı düzeyde olumlu sonuç verecektir.

 Bu kadar basit bir şey nasıl olurda bu kadar ağır sorunları çözer?

Bir iki sorununuzda deneyin, görün.  İyileşmezseniz bile kaybedeceğiniz bir şey yok. En fazla iyileşmemiş olursunuz. Ne yanlış ya da gereksiz kullanılan ilaçların bedende yarattığı zararlara benzer, ne de gereksiz ve yanlış bir ameliyatın yaratacağı sakatlıklarla mukayese edebileceğimiz bir yan etki söz konusudur. Ne de maddi bir kayıp. Bedava, yan etkisiz ve birçok gelişmiş teknolojik iyileştirme yöntemlerinden daha etkin bir yöntem.

 

Bu yöntemi uygulamakta bugüne kadar gördüğüm bir tek engel var.

İnsan egosu. İnsan egosu bu kadar basit bir yöntemle iyileşmeyi kendine yediremiyor. Yıllardır iyileşmeyen sorunlarının bu kadar basit bir teknikle ortadan kalkma ihtimali bile bu yöntemi uygulamasını engelliyor. Böyle bir yöntemle iyileşirse sanki aşağılanmış gibi hissediyor. İşte bu aşağılanma hissini bile bu yöntemle temizleme şansına sahipsiniz.

 


Yorumlar - Yorum Yaz