Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi
HOLİSTİK SAĞLIK

Hastalık ve Zihin 4
İnsanlar duygularını biriktirdiği zaman neler olduğu ve boşalttığı zamanda nasıl iyileştiklerini gösteren çok güzel bir çalışma var.

Türkçede de kitapları olan Dr. John Sarno (zihin-beden reçetesi, Goa yayınları) kas-eklem ağrılarında duygusal yükün etkisini göstermiştir.

Sorunu yaratan olumsuz duygulara neden olan olayları yaşamak değildir.

Esas sorun bu duyguları yaşayamamızdır, yani yaşamaya bedenimizin direnmesidir.

Ünlü Psikolog Gay Hendricks’in dediği gibi. “Tüm duygular nazik ve kısa ömürlüdür aslında, ancak biz onları hissetmeye direnmezsek.”

Dr. Sarno’nun akademik çalışmalarında hastaların %88’i kas iskelet sorunlarından kurtulmuştur. %10 uda bayağı iyileşmiştir. Hastaların çoğu onun yöntemiyle tanışmadan önce 20-30 yıl ağrı çekiyorlardı. Çoğu bel kas ameliyatları olmuştu ama yine iyileşememişti.

Sarno’nun yöntemi basitti. Hastalarından şunu yapmalarını istemişti. Ne zaman ağrıları ortaya çıkarsa kendilerine “acaba neye kızgınım ya da ne hakkında kaygılıyım” diye soracaklardı. Bu duyguyu bulunca tam olarak hissetmeleri gerekiyordu. Asla eski yerine itmek yoktu. Amaç yargılamadan hislerini hissetmekten ibaretti.

Basit gibi görünse de yıllarca duyguyu bastıran ve yok sayan bu insanlar için bunu öğrenmek uzun bir öğrenme eylemini gerektiriyordu. Bu zor bir uğraş olabilir. Bir terapist gerektirebilir. Ama uzun yılların birikmiş olumsuz enerjisinin boşaltmak için gereklidir. İyileşme başka türlü sağlanamaz.

Artık bu duygusal sorunları temizleyecek, hem de hızla temizleyecek çok iyi iyileştirme tekniklerine sahibiz. Bedenin enerji dengelerini basit tekniklerle değiştirmek mümkün.

Olumsuz duygular bedenin enerji dengesini bozar. Bu dengeyi oluşturmak mümkündür. Bu tekniklerden en çok bilineni parmak uçlarıyla belli enerji noktalarına dokunmaktır (EFT). Ama bu arada duygu yaratan olaya odaklanmak gerekir.

Benzer işi hipnozla da başarmak mümkündür. Bu olayların neden olduğu duygular bu sayede bedenden boşalır. Başlangıçta bedeninin neresinde ve hangi şiddette duygu hissettiğini sorarım hastalara. Çoğunlukla göğüs, boğaz ya da karında hissedilir. Sonra biraz çalışma yapar duyguları boşaltırız. Eğer tam boşalma olursa bedendeki o his kaybolur. Sonuç genellikle kalıcıdır.

EFT ile kısa sürede çok etkin sonuçlar almak mümkündür. Çoğu zaman çok acı veren olaylar çok derinlerde gizlidir. Kişiler bilinçli olarak bunu unutmuştur.

Bir çok iyileşemeyen hastalıkta bastırılmış öfke vardır. Hasta kişi içinde öfke barındırdığının farkında bile değildir. Bu bastırılmış duygulara ancak hipnoz sayesinde ulaşırız. Hipnoz sözü insanları korkutur. Bir sihir var zannederler. Ama hiçbir insan hangi durumda olursa olsun iradesi dışında bir şey yapmaya zorlanamaz. Hipnoz olmak için bile bilincin rızası ve izini gereklidir.

Bu derindeki olayları ortaya çıkarmak için derin hipnoz hali gereklidir. Derin hipnoz halinde regresyon dediğimiz olay oluşur. Regresyon geçmişte bastırılmış kalmış duygusal olayların yeniden zihinde canlanmasıdır. Bu tip çalışmayı yapmak için sistematik bir yaklaşım şarttır.

Bu yaklaşımı sağlayan dünyada ki en iyi sistemlerden biri 5-PATH sistemidir. Bunu Türkiye’de eğitimini bir çok uygulayıcıya öğrettim ve öğretmeye devam ediyorum.

Derin hipnoz haline somnanbulizm deriz. Somnanbulistik hal için bilincin kritikal faktörünü baypas etmek gerekir. Böylece derin trans hali oluşur. Bu derin trans halinde regresyon oluşması çok kolaydır.

Böylece bastırılmış duygular açığa çıkar ve boşaltılır. Standart psikoterapiyle yıllar alacak tedavileri bu yöntemle birkaç saatte çözmek mümkündür. Ben kendi pratiğimde yüzlerce vakada bunu bizzat gözlemledim.

Duygusal soruna yol açan ilk olayı bulmak gerekir. Bu da ancak regresyonla mümkündür. Bu ilk olay bazen anne karnında oluşmuştur. Bazen de doğum esnasında. Bunun kayıtları bilinçaltında mevcut bekler. Korkular boşalır. Öfkeler boşalır. Aflar gerçekleşir. Kişinin tüm yaşama ve kendine bakışında derin değişiklikler oluşur. Bu değişiklikler fiziksel bozukluğu ya da hastalığı da ortadan kaldırır. Sanki bir mucize oluşur. Ama bu yöntemlerle çalışanlar için ortada mucize falan yoktur. Sadece beklene sonuç elde edilmiştir.

 


Yorumlar - Yorum Yaz