Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi
HOLİSTİK SAĞLIK

HİPNOZ MU - TRANS MI

Trans ötesi anlamına gelir...

Örneğin transatlantik dediğimiz zaman Atlantiğin ötesine geçen anlamı çıkar. Ama bu arada trans bir şeyin içinden geçerek o öteye varmak anlamınadır. Yani transatlantik dediğimiz zaman Atlantiğin içinden geçerek atlantiğin ötesine anlamı çıkar. 

Zihinsel düzeyde trans bilincin ötesine geçmek anlamınadır. Bilincin içinden geçerek bilincin ötesine bir yerlere ulaşmak anlamı çıkar. Daha basit anlamı ise kendinden geçmektir. Örneğin transa girmiş olarak dans ettiğimiz zaman her şeyi içgüdüsel olarak yaparız. Herhangi bir seçim yapmadan kolumuzu bacağımızı oynatırız. 

Normal bilinçli durumdan her türlü sapma hali trans halidir. Ancak trans kendini kaybetme hali de değildir. Narkoz alarak da kendimizden geçeriz ama bu durumda hiç bir şeyin farkında olmayız. İlaç olmadan zihnimizi bilinçli olma halinin dışına çıkarma ile trans başlar. 

Normal bilinçli haldeyken sürekli olarak odaklanmamız farklı yönlere kayar. Küçük bir bebeğin her an dikkatinin etrafında farklı bir şeylere kayması gibi. Ya da bir ev köpeğinin evde sürekli farklı şeylere odaklanmasının kayması gibi. Bilinçli haldeyken bir şeye odaklansak bile etrafımızda olan şeylerle ilgilenebiliriz. Örneğin sevdiğimiz bir TV programını seyredereken eşimizle de muhabbet edebiliriz. Bu durumda gerçek odaklanma yoktur. 

Transta da bir şeylere odaklanma vardır ama artık bilinçli olarak etrafımızdaki diğer şeylerle ilgilenmemeyi seçeriz ama bunu engelleyemeyebiliriz. Ancak sürekli çalışarak bir süre sonra etrafımızdaki olaylar bizim dikkatimizi daha az dağıtmaya başlar.

İçsel trans hali kitap okumakla oluşan trans halinden biraz daha farklıdır. Kitap da ya da TV de yine de olayları izler sonradan gördüklerimizi ya da okuduklarımızı anlatabiliriz.

Zihinsel trans doğrudan kendi içimize odaklanmamızdır.

Trans içsel kaynaklarımızın gücünü açığa çıkartır. Sanılanın aksine uyannık olma yan bilinçli hal bilinçaltı tarafından daha kolay kontrol edilir. Etrafımızla uğraşmaktan içimizde olan bitenin farkında olmayız. Sürekli kendimizi kontrol ederiz, etrafı kontrol ederiz, dikkatimizi sürekli aynı olaya toplayamayız.  

Trans halinde ise bilinçaltının baskılayıcı kontrolü ortadan kalkar ve zihin bir bütün halinde farkındalık düzeyine kaymaya başlar. 

Uyanık haldeyken keşfedemediğimiz birçok şey trans halinde kendini belli eder. Yani trans hali kontrolü kaybetme değildir, aksine herşeyi kontrol etmem gerekir inancından kurtulma halidir.