Dr. Bülent URAN

Kişisel Web Sitesi

Üyelik Girişi
HOLİSTİK SAĞLIK

Sağlıklı Yaşam İçin YogaSağlıklı Yaşam için Yoga…

Sağlıklı, mutlu, huzurlu, dengeli bir yaşam için zihin ruh beden bütünlüğü olmazsa olmazımızdır. Zihinsel sağlık ancak bilinçaltı temizliklerle mümkün olur.

Bilinçaltı temizlik için en önemli çalışma geçmişin duygularını temizlemektir. Bu şekilde zihinde bilinç bilinçaltı dengesi yeniden bilincin arzusu yönünde dengelenir.

Ruhsal iyileşmeler için spiritüel bir anlayışın olması yeterlidir.

Bedensel açıdan çalışmalar sağlıklı beslenme ve bedeninin fiziksel yapısına saygı duymaktır.

Bedeni dengeleyen en önemli çalışmaların başında yoga gelmektedir. Yogayı bir çeşit spor olarak görmemek gerekir. Yoga beden üzerinden zihinsel boşalım yapmayı hedefleyen bir çalışmadır. Özellikle zihindeki gereksiz düşüncelerin temizlenmesine önemli bir katkıda bulunur.

Yoga beden üzerinden zihnin dengelenmesine kapı açarken özellikle meditasyon alışkanlığı yaratarak spiritüel anlayışında gelişmesini sağlar.

Yoga yaparak hem hissetme kültürünü geliştirirken hem de bedene saygı duymaya başlarsınız. Her ne kadar temel hedefi olmamakla birlikte yoga yapanlar ister istemez daha sağlıklı olmaya başlarlar. Bedenin hormonları dengeye gelmeye başladığı için aşırı iştah kapanmaya ve sağlıklı beslenmeye bir eğilim başlar.

Birçok kronik hastalığın şiddeti azalmaya başlar. Enerji meridyenleri de enerji akışı düzeldiği için bedenin enerji sistemi de dengelenmeye başlanır.

Ben çok uzun süredir hakkıyla yoga öğrenmek ve düzenli yapmak hevesim olmasına rağmen geçen sene (2014) ekim ayına kadar bu fırsatı bulamamıştım.

Geçen yaz feysbukumda Faruk Kurtuluş’un Fethiye’de yoga kampı yapacağını görünce işte aradığım fırsat dedim. Yoga yapılacak yer de bu hevesimi daha da arttırdı. Yediburunlar Lighthouse da yapılacaktı çalışma. Yediburunlar Kabak’ın arkasında Eşen Boğazköy tepelerinde gerçekten hayran olunacak kadar güzel bir konumdaydı.

Herhalde bu otelin yoga salonu dünyanın en güzel manzarasına sahip yoga salonudur.

Benim amacım yogayı bir uzmanından hakkıyla öğrenmekti. Bu nedenle aynı zamanda yoga eğitmenlik programına da dahil olan kampa katıldım ve şahane bir 10 gün geçirdim. Sabaha akşam yoga çalışmaları, aralarda detaylandırılmış dersler gerçekten yogaya hayran ve yoga tutkunu olmama neden oldu.

Kamptan sonra hemen her gün 1-2 kez düzenli yoga yaptım. İnternetten bulduğum ve üye olduğum yogaglo.com sitesindeki birçok dersi birlikte yaparak yoga anlayışımı geliştirdim. Daha sonra yılbaşında Pastoral vadideki kamp, 2 kez İstanbul hafta sonları kampları ve en son mayısta eğitimin son parçası olan yine Yediburunlardaki 10 günlük çalışma ile hem yogayı her yönüyle yaşamımım bir parçası yaptım hem de yoga eğitmeni olma fırsatını değerlendirmiş oldum. Eğitmenlik bu çalışmaların bir bonusu oldu.

Ben yogaya 60 yaşında başladım sayılır. 10 aydır yoga yapıyorum. 10 ayda hem zihinsel hem de bedensel esneklik yönünden gelişmeme hayret ediyorum. İyi ki başlamışım diyorum. Hayatımın en güzel kararı ve seçimi oldu yoga ile tanışmak ve sürdürmek. Yoga benim için günlük yaşamımın değişmez bir parçası oldu. Yapmadığım gün mutlaka bir eksiklik hissediyorum.

Bana göre yoga bir hobi falan değil yemek içmek kadar bir kişinin yaşamında olmazsa olmaz bir şey. Kendi bedenine, yaşamına, insanlığına değer veren herkesin yogaya başlamasını tavsiye derim. Hele Fethiye ve civarı ulusal ve uluslar arası yogacılarının bir uğrak merkeziyken bu fırsatı kaçırmamak gerekir. Yeni başlayacaklar için Faruk Kurtuluş’un Fethiye civarında yaptığı kamplardan birine katılmasını tavsiye derim. Web adresi www.Ifeelyoga.com